Kosulys yra normali organizmo gynybinė reakcija. Kosint iš kvėpavimo takų pašalinamos nereikalingos, erzinančios medžiagos. Kosulys gali būti kaip ligos požymis arba tiesiog gynybinė organizmo išraiška. Jis būna momentinis ar užsitęsęs, keičiantis pobūdį, pasirodantis įvairiu metų ar paros laiku.
Galimos priežastys:
- Užspringimas – staiga atsiradęs stiprus kosulys kai svetimkūnis patenka į kvėpavimo takus;
- Kvėpavimo takų infekcija – dažniausiai prasidedanti nuo viršutinių kvėpavimo takų ir negydant, besileidžianti žemyn;
- Skrandžio rūgštingumo padidėjimas ar ypatingai ankstyvo amžiaus vaikams dėl skrandžio ir stemplės raumens silpnumo skrandžio turinio patekimas į kvėpavimo takus– dažnai tėvai akcentuoja kosulio atsiradimą vaikui miegant ar po valgio;
- Sauso arba labai šalto oro ar užteršto dulkėmis, lakiosiomis cheminėmis medžiagomis oro įkvėpimas;
Kosulio pobūdis ir pagalba:
- Ūmus, staiga atsiradęs kosulys – galima galvoti apie užspringimą ( svetimkūnio patekimą į kvėpavimo takus);
- Sausas įkyrus kosulys galimas dėl slogos, skrandžio rūgštingumo padidėjimo. Šiuo atveju vaikas kosti tik atsigulus, miego metu ir ryte nubudus. Kosulys priepuolinis, trukdo miegoti. Ryte po 1-2 val kosėjimo, praeina ir dieną jis retas, tai panašu į su sloga susijusį kosulį. Tereikia nosį prasiplauti su nosies purškalais ( izotoniniai nosies purškalai), panaudoti Sinupret, Gelomyrtol ar į juos panašių vaistinių preparatų ir kosulys arba išvis išnyks, arba pasidarys drėgnas bei lengvai atkosimas. Jei vaikas kosti miego metu ir pavalgius, galima įtarti su skrandžio rūgštingumo padidėjimu sietiną kosulį. Kai vargina labai sausas kosulys, bet vaikas nekarščiuoja, galima pakaitinti kojytes šiltame vandenyje.
- Lojančio pobūdžio kosulys būdingas laringitui ( tai ūmi virusinė infekcija). Pirmoji pagalba – priešuždegiminiai vaistai ( Paracetamolis ar Ibuprofenas) 3 kartai dienoje 1-2 dienas. Jei pastebime, kad vaikas pradeda gaudyti orą, kad sunku kvėpuoti, dūsta, apsirengiame ir einame su vaiku į lauką, kur įprastai oras vėsesnis nei namuose. Kvėpavimas garais neberekomenduojamas. Lauke ar balkone pabuvus 20-30 min dusulys turėtų sumažėti ar išnykti. Jei priepuolis nepraėjo, būtina kreiptis į artimiausią priėmimo skyrių.
- Drėgnas kosulys, kurio metu vaikas atkosti skreplių ir lengvai atsikosti. Tokio kosulio bijoti nereikia ir tai rodo, kad vaiko kvėpavimo takai puikiai valosi. Tokio vaiko veiklos riboti nereikia, net rekomenduojama skatinti kuo aktyvesnę veiklą – bėgioti, dūkti, šokinėti, nes judėjimas ir padėties keitimas padeda atsikosėti.
- Kosinčiam vaikui būtina duoti gerti kuo daugiau skysčių. Jie ne tik padeda suskystinti skreplius, bet ir palengvina atsikosėjimą. Taip pat ramina kosulį, ryklės perštėjimą.
- Galima drėkinti sausą aplinkos orą.
Jei vaikas nekarščiuoja, galima eiti į lauką pakvėpuoti grynu oru, ypatingai į pušynus.