Ausies skausmas

ausies skausmas vaikui

Tai pakankamai dažnas simptomas mažų vaikų amžiuje. Jis gali būti kartu su sloga ir/ar temperatūra. Dažniausia ausies skausmo priežastis – užsitęsusi sloga. Žmogaus nosis su ausimi yra sujungta plonu vamzdeliu, vadinamu Eustachijaus vamzdelis (pav.1). Kūdikių ir mažų vaikų šis vamzdelis yra trumpas, platus ir beveik horizontalioje plokštumoje. Todėl suslogavus, slogos sekretas labai lengvai atiteka iki vidinės ausies. Ir „atėjusi“ infekcija užkrečia ausies būgnelį, ko pasekoje, jį pradeda skaudėti.  Kad taip nenutiktų būtinas savalaikis ir geras nosies valymas. 

Ausies skausmo galimos priežastys:

  1. Netaisyklingas nosies valymas. Labai dažnai tėvai teisinasi vaikų gydytojui, kad „Vaikas nesileidžia išvalyti nosies“. Taip, vaikui tai labai nemaloni procedūra, bet mūsų, tėvų, pareiga kažkokiu būdu nosies landas tinkamai išvalyti. Jose užsistovėjęs sekretas yra infekcinės kilmės, kuriame gyvena virusai ar bakterijos. O pastariesiems labai patinka šiluma bei drėgmė. Tad nuolat cirkuliuojantis sekretas patenka į horizontalų bei platų nosį su ausimi jungiantį vamzdelį ( Eustachijaus) ir sudirgina būgnelio plėvę. Tai sukelia ausies skausmus.

Taip pat labai svarbu paminėti ir apie netaisyklingą nosies landų valymą. Negalima nosies pūsti iš karto iš abiejų nosies landų. Prieš pučiant, būtina vieną nosies šnervę užspausti , kad slogos sekretas pūstųsi tik iš laisvosios pusės. O paskui tą patį atliekame ir su kita nosies landa. Taip geriau išvaloma viršutinė nosiaryklės landa bei nosį su ausimi jungiantis kanalas.

  • Slogos sekretas atiteka iki ausies būgnelio vaikui gulint ant tam tikro šono, todėl labai dažnai ausies skausmai atsiranda naktimis.
  • Kūdikiams ir mažiems vaikams ausies skausmą gali išprovokuoti peršalimas

Požymiai:

Staiga atsiradęs skausmas ausyje

Ausies skausmu vaikas pradeda skųstis, kai jau 2-3 dienas, o kartais ir ilgiau, vargina sloga.

Dažnai pakyla kūno temperatūra iki 39‘C

Mažylis pasidaro labai neramus, neramiai miega ar visai nemiega, verkia, zyzia

Suprastėja apetitas ar visai atsisako valgyti, nes valgio metu, ypatingai žindant, sustiprėja skausmas;

Galvytę sukioja, blaškosi, su rankytėmis trina skaudamos ausytės vietoje

Vėlesnėje ligos stadijoje, galima pastebėti iš pažeistos ausytės išbėgusio gelsvo, balkšvo sekreto ( dažnai tai pastebime ant vaiko pagalvėlės po miegelio). Tuomet mažylis tampa ramesnis.

Ką daryti?

Pirmiausia ir pagrindinė pagalba vaikui – duoti išgerti nuskausminamųjų vaistų tinkamą dozę pagal amžių. Tam puikiai tinka Paracetamolis arba Ibuprofenas. Jei kūdikėlis – naudojame žvakutes atitinkamo stiprumo vertinant pagal vaiko amžių. Labai svarbu, prieš sugirdant vaistus, konkretaus medikamento aprašyme pasiskaityti kokia dozė priklausytų jūsų vaikui pagal amžių. Dozės:

Be gydytojo apžiūros, į ausytes negalima lašinti jokių vaistų, ypač jei pastebėjote, kad iš jos ištekėjo tiršto sekreto . Būna atvejų, kuomet trūksta būgnelis ir tuomet atsiveria ertmė į vidurinę ausį. Taip lašindami ausų lašiukus, jie pateks į vidinę ausį, kuri yra kaukolės viduje ir gali papildomai pakenkti.

Gydyti galimą pagrindinę priežastį – dažniausiai tai sloga.

Skausmui užsitęsus ar jei priešuždegiminis gydymas neveiksmingas, būtina kreiptis į šeimos, LOR gydytoją. Paprastai sugirdžius vaikui tinkamą jo kūno masei dozę, skausmas nurimsta ar visiškai praeina per 30-50 min. Todėl jei stebite išliekantį skausmą, pasitikslinkite ar tinkamą medikamentų dozę sugėrė jūsų mažylis.

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *