Tai užpakaliuko- tarpvietės, kirkšnių odos, jos raukšlių uždegimas. Toks paraudimas kitaip vadinamas vystyklų dermatitu.
Pagrindinė priežastis – dėl nekokybiškos sauskelnių medžiagos, ar per ilgai nepakeisto drėgno pamperso ar šlapio vystyklo, kūdikio odelė dirginama. Odos paviršiuje esančioms bakterijoms tokia aplinka labai patinka – drėgna ir šilta. Tai optimaliausios sąlygos daugintis ir tuo pačiu išskirti amoniaką, kuris labiausiai ir dirgina vaiko odelę.
Dar viena iš dažnų atvejų, kai užpakaliuko valymui naudojamos drėgnosios servetėlės. Jos yra skirtos tik kelionės metu ar skubiam apsivalymui, o ne kasdieniam naudojimui. Kūdikių odelė yra labai plonutė ir jautri. Todėl dažnas drėgnų servetėlių naudojimas kenkia mūsų mažų vaikų odelėms.
Prižiūrint kūdikių užpakaliukus kiekvieną kartą keičiant sauskelnes, rekomenduojama jį nuplauti po tekančio vandens srove. Muilą naudoti tik esant labai užterštam paviršiui. Po to labai svarbu gerai nusausinti visas kūno raukšleles, kad neliktų drėgmės jose.
Pažeista oda pirmiausia parausta. Paraudimas palaipsniui plinta, ryškėja. Įsibėgėjant uždegimui, odos paviršiuje atsiranda įvairaus dydžio iki 1-4 mm skersmens baltų, vos pakilusių dėmelių. Tai pastebėjus, jau galime įtarti beprasidedančią grybelinę infekciją. ( Tokios paties kilmės ji būna ir burnytėje- kai stebimo baltos dėmelės ant dantenų, liežuvio, vadinama pienlige). Jau tokią įsibėgėjusią infekciją būtina gydyti rimtais priešgrybeliniais tepalais, kuriuos paskirs šeimos/vaikų gydytojas. O kad tokio odos pažeidimo nepasiektume, svarbu laiku suvaldyti odos uždegimą bei tinkamai prižiūrėti odelę.
Priežiūra, profilaktika:
Kuo dažniau leiskite vaikams būti be sauskelnių – darykime „oro voneles“;
Kuo dažniau keiskite sauskelnes ar vystyklus;
Kartais kūdikio odelė labai jautriai reaguoja į netinkamos cheminės sudėties sauskelnes, todėl atsakingai atsirinkite jūsų vaikui priimtiniausias sauskelnes;
Nenaudokite daugkartinio naudojimo sauskelnių, pasiūtų iš sintetinių medžiagų. Mūsų vaikų odelė yra labai jautri ir turi labai lengvai „kvėpuoti“;
Lovytėje ar vežimuke ( ten kur jūsų vaikutis praleidžia ilgesnį dienos tarpsnį) nenaudokite plastikinio pakloto, nes jis skatina odos prakaitavimą ir tuo pačiu sudrėkimą;
Drėgnąsias servetėles naudokite tik išskirtiniais atvejais ( keliaujant, lankantis svečiuose ar kitu skubos atveju, kai tikrai nėra galimybės nuplauti užpakaliuko po tekančio vandens srove). O jei jau tenka pasinaudoti šiomis servetėlėmis, tai geriausia būtų naudoti bekvapes, nes kvapiosios medžiagos gali dirginti odelę;
Jei naudojate daugkartines sauskelnes ar vystyklus, rekomenduojama juo plauti tik vaikams skirtais skalbikliais;
Gydymas:
Jei nutiko taip, kad visgi užpakaliuko odelė paraudo, naudokime kremus, tepalus su cinko oksidu. Plonai jo užtepame ir leidžiame keletą minučių įsigerti. Kito sauskelnių keitimo metu, odelę nuplauname, gerai nusausiname ir galime pabarstyti vaikiška pudra ar pataisų , ar tiesiog valgomuoju krakmolu ( ką anksčiau mūsų senoliai naudodavo). Taip užbarsčius ant paraudusios odelės miltukų, jie sudaro oro tarpus tarp raukšlių ir tokiu būdu kūdikio odelė gali „kvėpuoti“. Jei labai gilios kūdikio raukšlės ( kaklo, kirkšnių, šlaunyčių – tai būna labai gero svorio mažyliams), pabarsčius pudros ar užtepus tepalo, galima dėti plonyčius vatos gabaliukus, kad jie neleistų odelei sukibti. Sulipusi oda vėl sudaro drėgmės vakuumą, kuriame ir toliau stiprėja uždegimas bei bakterijos intensyviai vykdo savo veiklą.
Bet kokiu atveju, gerai odos būklei labai svarbu tinkamas „kvėpavimas“.
Kada kreiptis į gydytoją:
Kai odos būklė per 3-4 paras blogėja, gydymas neduoda jokio pagerėjimo, jei odoje pradeda atsirasti šlapiuojančių odos plotelių, odos pūlinukų, jei kūdikis pradėjo karščiuoti.
Foto iš: https://aneskey.com/diaper-dermatitis/