Pilvo diegliai

pilvuko diegliai

Retas, kuris iš tėvų nežino kas tai yra kūdikių pilvo diegliai. Didžioji dauguma tėvų net už galvos susiima priminus pirmuosius mažylio gyvenimo mėnesius. Pilvo diegliai – tai labai stiprūs pilvuko skausmai, sutrikdantys jaunos šeimos kasdienybę. Pagrindinė priežastis – vaiko virškinimo sistemos nebrandumas, dėl kurio kūdikis negeba tinkamai suvirškinti maisto medžiagų, patekusių į žarnyną. Dėl to žarnyne kaupiasi dujos, kurios tempdamos žarnų sieneles, sukelia skausmus. Taip pat spazmus gali sukelti sparčiai augantys žarnyno raumenys, kurių nevalingas ir nekoreguotinas susitraukimas sukelia skausmus. Dėl virškinimo sistemos nebrandumo skrandis gamina padidintą kiekį skrandžio rūgščių, kurios dėl stemplės- skrandžio rauko lengvai kyla aukštyn ir patenka į stemplę. Pirmaisias gyvenimo mėnesiais nebrandi yra ir centrinė nervų sistema, kuri perdėtai reaguoja į aplinkos ( šviesą, garsus) bei kitus dirgiklius.

Galimos priežastys:

  • Dažniausia priežastis – maistas. Maitinamiems mamos pieneliu, pilvuko skausmus sukelia pačios mamos suvalgyti maisto produktai, kitiems – mišinukas. Tinkamo maisto parinkimas yra labai sunkus procesas. Todėl tėvai turi labai įdėmiai sekti savo mažylio savijautą bei mamos mitybos racioną. Jei stebimas dieglių sustiprėjimas ar padažnėjimas, pravartu peržiūrėti mamos mitybą praėjusių 1-2 parų bėgyje. Paprastai vaiko virškinimo sistemos reakcija galima praėjus keletui valandų nuo mamos suvalgyto „netinkamo“ maisto produkto. Jei sakykime, mama ryte išgėrė stipresnės kavos ar arbatos, tikėtina, kad vakare vaikutis bus neramus, nes su pietiniu pienuku bus gavęs kofeino likučių, kas ir dirgina mažylio pilvuką. Labai jautriai maži vaikai reaguoja į ankštinius produktus, šokoladą, vynuoges, riešutus, įvairiausias sultis, net pieno produktų perteklių.
  • Mamos rūkymas nėštumo ir žindymo metu arba mažylio buvimas prirūkytoje patalpoje, tai vadinama „pasyviuoju rūkymu“, kuris yra vienodai pavojingas vaikams
  • Mamos nerimas, įtampa, dirglumas, pavargimas. Kūdikiai laba stipriai jaučia bet kokią mamos būseną!
  • Galimai alergija pieno baltymui ar laktozės netoleravimas.
  • Visgi didžiajai daliai kūdikių dieglių priežastis nėra aiški.
  • Dėl įvairių priežasčių atsiradęws mažylio nerimas, nuovargis dienai baigiantis.

Mažyliams dažniausiai pilvo diegliai atsiranda pirmo mėnesio pabaigoje ir tęsiasi iki 3-6 mėn amžiaus. Stebima keista tendencija, kad pilvuko skausmais dažniausiai skundžiasi berniukai. Net galima pajuokauti, kad taip jie išsireikalauja daugiau dėmesio.

Simptomai:

  • Kūdikio verksmas labai stiprus, kojytės pritrauktos prie krūtinės. Dažniausiai užeinantis antroje dienos pusėje. Tęsiasi iki keletos valandų. Verksmas atsiranda staiga. Mažylis pradeda klykti, verkti, spardytis kojytėmis. Rankytes suspaudžia į kumštukus.
  • Vaikas neramus
  • Sutrinka valgymas, nes verkimo metu kūdikis mėgina traukti pienelį/mišinį, tačiau po kelių gurkšnelių meta ir vėl tęsia verkimą.

Su gydytoju būtina nedelsiat pasikonsultuoti, jei pilvo stirpus skausmas atsiranda staiga ir iki šiol nebuvo stebėtas. Greta dar paprastai būna koks papildomas simptomas – atsisakymas valgyti, atsiradęs gausus, fontanu atpylinėjimas, vėmimas, pilvo pūtimą be dujų išėjimo, tuštinimosi sutrikimas, trūkčiojimai ( drebėjimas), kūdikis išblyškęs, išpiltas šalto prakaito.

Pagalba, gydymas:

  • Kol kas nėra konkrečių ir efektyvių pagalbos priemonių, padedančių išgydyti pilvo dieglius. Siūlomi tik atskiri metodai, leidžiantys palengvinti skausmams.
  • Padėkite kūdikiui tinkamai atsirūgti po kiekvieno maitinimo
  • Kuo dažniau guldykite mažylį ant pilvo. Taip treniruojami jo tiesieji pilvo bei pečių juostos raumenys. Ši gulėjimo poza ne visiems vaikams yra mėgiama, nes reikalauja daug savo jėgų ir tai yra gan intensyvus sportas.
  • Ant pilvuko dėkite šiltą pagalvėlę. Labai populiaru naudoti vyšnių kauliukų ar grikių pašildytas pagalvėles.
  • Nešiokite mažylį ant savo rankos taip, kad jo pilvukas būtų padėtas ant jūsų šiltos plaštakos. Arba galima nešioti kūdikį „permestą“ per savo petį. Toks nešiojimo metodas leidžia suaktyvinti žarnyno peristaltiką. Tuo pačiu nuo jūsų sklindanti šiluma šildo pilvuką ir tokia kitokia kūno padėtis vaikui suteikia kitokį pasaulio stebėjimo kampą, kuris gali sudominti. Vieniems vaikams patinka maudyti šiltoje vonioje, nes vanduo ramina.
  • Pasivažinėkite su automobiliu ar vežimėliu, nes kai kuriuos vaikus virpesiai ar judesys ramina. Labai svarbu, kūdikio nekratyti, nepurtyti!
  • Švelniai masažuokite pilvuką šiltomis rankomis. Masažas suaktyvina žarnyno peristaltiką ir padeda atpalaiduoti pilvo raumenis. Tai padeda atsirūgti ir dujoms išeiti per išangę. Masažuoti reiktų švelniais sukamaisiais judesiais iš kairės į dešinė ( pagal laikrodžio rodyklę), nes tokia kryptimi juda žarnyno peristaltika bei jo turinys.
  • Skausmus galime mėginti sumažinti pilvo diegliams gydyti skirtais geriamais lašiukais (Sabsimplex, Kmynų lašiukai, Simetikonas ir kt). Jų pasiūla mūsų vaistinėse yra begalinė. Konkretaus 100 proc veiksmingo preparato dar neteko surasti. Todėl tik per mėginimus tėvų tikslas yra siekti surasti tinkamiausią.
  • Kai kuriems kūdikiams pilvo dieglius sumažina gerųjų bakterijų lašiukai. Pastarosios gerindamos žarnyno veiklą sumažina dieglių tikimybę;

Nors pagalbos priemonių nemažai, tačiau vienos pačios geriausios, tinkančios visiems nėra. Išvardijau daug metodų, tačiau kiekvienai šeimai teks prisitaikyti tik jų kūdikiui labiausiai tinkančią. Svarbu atminti, kad kaip ir mes kiekvienas, taip ir mūsų vaikai, yra asmenybės su savo charizma bei individualumu. Ir dar svarbu paminėti, kad vakar taikyta ir puikiai suveikusi priemonė, šiandien jau gali būti nebeefektyvi ir teks iš naujo ieškoti veikiančio metodo.

Mėginant išlaukti – iškęsti šį sunkų kūdikystės periodą, labai svarbu prisiminti, kad jokiu būdu negalima kūdikio purtyti, kratyti, nes taip galime nepataisomai pakenkti kūdikiui. Tai vadinamasis kūdikių sukrėtimo sindromas.

Sekinančiomis akimirkomis labai svarbu pagalba iš šalies! Kiekviena mama privalo turėti artimųjų, kurie pakeistų ją mažylio priežiūroje. Kaip ir minėjau, mūsų vaikai labai puikiai jaučia mūsų pačių emocijas. Ir jeigu prieisime prie mažylio pervargę, suirzę, sudirgę ir šiaip su blogomis emocijomis, kiekvienas vaikas ( net ir svetimas) tai pajaučia ir išreiškia per savo verkimą. Dirbdama vaikų gydytoja per savo ilgametę darbinę patirtį ( neskaitant savų 3 vaikų) tai aiškiai supratau.

Dar labai svarbu atminti, kad pilvo diegliai yra laikinas vystymosi etapas, kurį visi išaugame. Todėl šiuo etapu turėkite pagalbą iš šalies, kuri padės išlaukti, iškęsti tiek jauniesiems tėvams, tiek pačiam mažyliui.  

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *